Az őssejtek olyan sejtek, amelyek életük végéig megőrzik osztódási képességüket, és attól függően, hogy milyen stádiumban vannak, számos sejttípus kialakulhat belőlük.
Különleges regenerációs képességük köszönhetően mind az embrionális, mind a felnőtt őssejtek felhasználhatók hiányzó, károsodott vagy hibásan működő szövetek pótlására, javítására.
Az őssejtek típusai:
A megtermékenyített petesejt (totipotens), az embrionális őssejt (pluripotens), a megújulásra képes, de csak egyetlen sejttípust előállítani képes őssejt (unipotens), és a szervezet szöveti őssejtjei (multipotens).
Az őssejtek száma és aktivitása az életkor előre haladtával folyamatosan csökken. “Csúcsteljesítményüket” az emberi életkor kb. 25. évében érik el, attól kezdve lefelé mutatnak a paraméterek.
Megnyugtató azonban az a tény, hogy a szöveti őssejtek nem tűnnek el a szervezetből, csak aktivitásuk csökken – inaktívvá válnak. A szervezet egyes területein, úgynevezett “niche”-ekben raktározódnak, és “ébredésük” során különböző sejttípusokká képesek alakulni.
Rendkívül fontos tulajdonságuk, hogy az őssejt kizárólag egészséges sejtté képes alakulni.
Ezen tulajdonsága teszi alkalmassá a szervezetben elromlott-meghibásodott sejtek lecserélésére: a szervezet regenerálására, az öregedési folyamatok lassítására, különböző degeneratív állapotok felszámolására.
Ha a vérben keringő őssejtek egy adott szöveti környezetbe kerülnek, és megfelelő potenciállal rendelkeznek, képesek lehetnek különböző szövetet alkotó érett sejtekké alakulni és új funkciót ellátni.
Számunkra melyik őssejt típus a legfontosabb?
A szöveti őssejt. A felnőtt szervezetben a szöveti őssejtek biztosítják az élet során folyamatosan használódó szöveteink állandó újraképződését.
A LifePharm Laminine olyan megoldást kínál, amely a szervezetedben jelenlévő inaktív felnőtt szöveti őssejteket képes újra beindítani!